prace plastyczne

Praca plastyczna z użyciem grochu i fasoli

Wczoraj w naszym Punkcie Przedszkolnym dla dzieci z autyzmem na Mokotowie kończyliśmy realizację bloku tematycznego związanego z warzywami. Dzieci wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem nasion fasoli, grochu, kaszy i czarnej soczewicy.

Zobaczcie krótką relację z tworzenia prac plastycznych:

Dzieci były zainteresowane i chętnie wykonywały zaproponowaną pracę, dzięki której rozwijały motorykę małą. Dodatkowo jest to doskonały sposób na stymulowanie zmysłu dotyku u dziecka.

Jeżeli chcecie wykonać taką samą pracę z dzieckiem w domu skorzystajcie z szablonu poniżej. Możecie także narysować rośliny odręcznie. Będziecie potrzebować zielonej oraz szarej lub żółtej plasteliny oraz nasion grochu, fasoli i kaszy.

Oderwijcie kawałki plasteliny i zróbcie z nich wałeczki a następnie przyklejcie je w miejscu strączków. Warstwa plasteliny musi być na tyle gruba, by udało się w nią wcisnąć nasiona. Dzieci wciskają nasiona w przyklejone wcześniej wałeczki plasteliny a dół kartki (w miejscu gleby) smarują klejem. Wysypując kaszę na kartkę imitujemy ziarenka ziemi.

W trakcie pracy z dzieckiem możecie się pobawić przesypując nasiona. Dla dzieci z autyzmem może to być przyjemna i kojąca forma dostarczania wrażeń. Nie wszystkie dzieci będą chętnie wkładać rączki w groch czy fasolę. Dla tej grupy maluchów wykonywanie tej pracy będzie formą odwrażliwiania dłoni.

Więcej naszych materiałów do pracy z dziećmi z autyzemem w tematyce warzyw znajdziesz tutaj.

Pomysły na prace plastyczne w innej tematyce znajdziesz tu.