pomoce dydaktyczne

Ćwiczenia rozwijające artykulację i motorykę małą jednocześnie

Witajcie! 🙂 Dziś chcemy Wam zaproponować pomoc, która powoli wam wywoływać, doskonalić i utrwalać samogłoski i wybrane sylaby. Ćwiczenie to jest także świetnym sposobem na rozwijanie motoryki małej.

Dzieci z autyzmem wymagają bardzo dużej ilości powtórzeń danych dźwięków, aby je wywołać i utrwalić. Skorzystajcie z innych naszych pomocy do ćwiczeń logopedycznych aby urozmaicić ćwiczenia z dzieckiem. Pozostałe propozycje zadań znajdziecie tutaj: https://www.autismo.pl/category/pomoce-dydaktyczne/

Do wykonania proponowanego przez nas ćwiczenia będziecie potrzebować plastikowej pęsety oraz pomponów kreatywnych. Jeśli nie macie pomponów możecie je zastąpić zgniecionymi kuleczkami papieru.

Zadaniem dziecka jest zasłanianie samogłosek lub sylab oraz powtarzanie ich po osobie dorosłej. Dzieci, które doskonalą umiejętność czytania mogą ją rozwijać rónież w tym ćwiczeniu.

Zachęcamy Was do laminacji kart. Dzięki temu będziecie mogli wykorzystać pomoc jako materiał wielorazowego użytku. Po zalaminowaniu kart będzieci mogli korzystać z kart także przy użyciu plasteliny/ciastoliny. Wówczas zamiast układać pompony dziecko przykleja na samogłoski/sylaby wybraną masę plastyczną.

Życzymy miłej pracy z dzieckiem!